Odkryj PAMI
Konferencja PAMI to coroczne wydarzenie Stowarzyszenia TOP500 Innovators i tym razem po raz pierwszy jest organizowana online. Stowarzyszenie skupia absolwentów programu stypendialnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podczas którego 500 liderów nauk technicznych i specjalistów transferu technologii odbyło 9-tygodniowe staże na Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i na Cambridge. Celem było poznanie najlepszych praktyk związanych z transferem technologii i zaszczepienie w uczestnikach ducha innowacyjności.
Dzisiaj naszym celem jest przekazywanie tej wiedzy dalej, dalszy rozwój i działanie na rzecz rozwoju innowacji. Stąd mamy przyjemność zaprosić na 9. edycję naszego wydarzenia.
Pobierz agendę wydarzenia
ZOBACZ CO PRZYGOTOWALIŚMY Szczegółowy program
Finansowanie innowacji środowiskowych
Człowiek nie pozostaje bez wpływu na otaczające go środowisko. Dlatego tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą nam zadbać o naszą planetę, jest jednym z głównych kierunków rozwoju. Jak jednak zdobyć finansowanie na badania nad ekoinnowacjami? O tym, gdzie można szukać wsparcia w tworzeniu technologii dla zrównoważonego rozwoju, opowiedzą zaproszeni eksperci.
Sesja w języku polskim.
Walka ze zmianami klimatu
Zmiana klimatu jest już faktem. Pytanie brzmi - co możemy z tym zrobić? Zaprosiliśmy ekspertów, którzy opowiedzą o tym, jakie kroki podejmujemy i jakie jeszcze możemy podjąć zarówno we własnym domu, jak i na szczeblu lokalnym czy państwowym, aby zmniejszyć negatywny wpływ, jaki ma działalność człowieka na środowisko.
Sesja w języku polskim.
Inicjatywy edukacyjne w służbie środowisku
Edukacja nie jest już domeną wyłącznie szkół i nie kojarzy się wyłącznie z matematyką czy fizyką. Inicjatywy edukacyjne podejmowane są także przez organizacje czy firmy i dotyczą szeregu różnych zagadnień - od technologii, przez finanse, prawo, biznes, po ekologię. Podczas tej sesji porozmawiamy o tych inicjatywach edukacyjnych, które związane są z promowaniem zrównoważonego rozwoju.
Sesja w języku polskim.
Wpływ działalności naukowej na zrównoważone społeczeństwo i gospodarkę
Działalność naukowa jest podstawą wszystkich technologii i wprowadzanych innowacji. Jak jednak rozwijać obecną gospodarkę w sposób zrównoważony? Na to pytanie odpowiedzi należy szukać w tym samym miejscu. Porozmawiamy o tym, jak prowadzone przez naukowców badania pomagają nam w zmniejszeniu naszego wpływu na środowisko oraz jak naukowcy mogą brać aktywny udział w kształtowaniu rozwoju społeczeństwa w sposób zrównoważony.
Sesja w języku polskim.
Zrównoważony rozwój
Od eksperymentów naukowych po akcje sprzątania świata - inicjatyw ekologicznych jest mnóstwo i bardzo nas to cieszy! Jeśli szukacie inspiracji na działania, które możecie podjąć w swoim środowisku, to zachęcamy do posłuchania zaproszonych gości.
Sesja w języku polskim.
Siła internetu - w kreowaniu świadomego konsumpcjonizmu
Rozpowszechnienie Internetu miało ogromny wpływ na nasze społeczeństwo. Z jednej strony sieć pozwala niespotykany wcześniej dostęp do informacji. Z drugiej strony, szybki i prosty dostęp do dóbr miał też ogromy wpływ na wszechobecny konsumpcjonizm. A jednak istnieje spora grupa internetowych twórców, którzy rozwijają się w przeciwnym kierunku, a grono wspierających ich osób rośnie w szybkim tempie. O wpływie influencerów na kształtowanie pozytywnych nawyków wśród konsumentów i promowaniu świadomego konsumpcjonizmu porozmawiamy z zaproszonymi twórcami.
Sesja w języku polskim.
Dlaczego warto inwestować w CleanTech?
Innowacje środowiskowe są niezbędne. Jednak dbanie o naszą planetę nie zawsze jest tanie. Nasi goście pokażą jednak, że technologie dla środowiska to też świetny biznes. Nasi eksperci opowiedzą o tym, dlaczego warto inwestować w CleanTech i jak ten rynek wygląda obecnie.
Sesja w języku angielskim.
Technologie biologiczne - jak natura może pomóc rozwiązać palące problemy na Ziemi?
Niekorzystny wpływ człowieka na inne organizmy żywe jest zauważalny. Natura stworzyła jednak wyjątkowe mechanizmy. O tym, jak technologie biologiczne, czyli oparte na żywych organizmach, mogą zmienić oblicze recyklingu, medycyny czy eksploracji kosmosu, opowie zaproszona ekspertka.
Sesja w języku polskim.
Smart cities - czy możemy osiągnąć neutralność klimatyczną miast?
Smart cities to gorący temat. W końcu w miastach żyje znaczna część ludzkości, więc technologie dla miast są nie tylko ważne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, ale też wygody mieszkańców. Dzięki jakim technologiom miasta robią się bardziej smart i jak to wygląda w Polsce? Czy możliwe jest osiągnięcie neutralności klimatycznej miast? Na jakich działaniach powinny skupić się samorządy, aby osiągnąć najlepsze efekty?
Sesja w języku polskim.
Niekonwencjonalne materiały odnawialne
Każdego dnia produkujemy ogromne ilości śmieci. Jednak czy na pewno te odpady powinny wylądować na śmietnisku? Nasi goście opowiedzą o tym, jak na pierwszy rzut oka nieprzydatne materiały są przetwarzane na pełnowartościowe przedmioty i pokażą, jak duży potencjał ma ten rynek.
Sesja w języku polskim.
Technologie wodorowe – torowanie drogi do gospodarek neutralnych dla klimatu
Technologie wodorowe pokazywane są jako niezbędne rozwiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Deloitte zwraca uwagę na to, że działania związane z opracowaniem i wdrażaniem rozwiązań pozwalających na wytwarzanie, magazynowanie, transport i wykorzystanie wodoru stanowią jeden z filarów Europejskiego Zielonego Ładu (Green Deal) i są jednym z priorytetów w programach finansowanych ze środków UE i krajowych. Dlatego ten panel poświęcony będzie właśnie temu zagadnieniu.
Sesja w języku angielskim.
Zielona energia
Żaden temat nie kojarzy się tak bardzo z ekologią i zrównoważonym rozwojem, jak zielona energia. I nic dziwnego! Energia jest podstawą funkcjonowania obecnej gospodarki, a jej zużycie rośnie z roku na rok. Przejście na odnawialne źródła energii jest wręcz konieczne, jeżeli chcemy dalej się rozwijać. Dlatego zaprosiliśmy ekspertów, którzy przybliżą nam ten temat.
Sesja w języku polskim.
Jak komunikować wyzwania klimatyczne?
Nauka to jedno, ale komunikowanie wyników badań to drugie. Jak więc powinniśmy mówić o zmianach klimatu, aby zostać zrozumianym? Ten temat przedstawi osoba, która jak nikt potrafi pokazać naukę w przystępny sposób - Tomasz Rożek, znany popularyzator nauki z kanału "Nauka. To lubię".
Sesja w języku polskim.
Technologie kosmiczne dla zrównoważonego rozwoju
Eksploracja kosmosu wydaje się mieć niewiele wspólnego z problemami, z jakimi borykamy się na Ziemi. Nic bardziej mylnego. Zaproszeni goście opowiedzą o tym, jak technologie kosmicznego pomagają nam dbać o naszą własną planetę i jak korzystamy z tych rozwiązań każdego dnia.
Sesja w języku polskim.
Nowe technologie dla środowiska
Technologia niekoniecznie kojarzy się z pozytywnym wpływem na środowisko. Rozwój naszej gospodarki niekorzystnie zmienia naszą planetę. Nie znaczy to jednak, że technologia jest zła. Zaproszeni goście opowiedzą o rozwiązaniach, które pozwalają nam wdrażać pozytywne zmiany - zmniejszać zużycie zasobów czy monitorować zanieczyszczenie środowiska.
Sesja w języku angielskim.
Firmowe inicjatywy ekologiczne - czy biznes może być odpowiedzialny?
Cały świat podejmuje działania na rzecz środowiska. Co jednak z biznesem? Co w tym temacie robią firmy? O tym, czy biznes może być odpowiedzialny oraz jak dbanie o otoczenie może iść w parze z rozwojem działalności opowiedzą zaproszeni prelegenci.
Sesja w języku polskim.
Zamknięcie konferencji