Odkryj poprzednią edycję

 

Konferencja PAMI to coroczne wydarzenie Stowarzyszenia TOP500 Innovators i tym razem po raz pierwszy jest organizowana online. Stowarzyszenie skupia absolwentów programu stypendialnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podczas którego 500 liderów nauk technicznych i specjalistów transferu technologii odbyło 9-tygodniowe staże na Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i na Cambridge. Celem było poznanie najlepszych praktyk związanych z transferem technologii i zaszczepienie w uczestnikach ducha innowacyjności.

Dzisiaj naszym celem jest przekazywanie tej wiedzy dalej, dalszy rozwój i działanie na rzecz rozwoju innowacji. Stąd mamy przyjemność zaprosić na 9. edycję naszego wydarzenia.

Pobierz agendę wydarzenia

 

ZOBACZ CO PRZYGOTOWALIŚMY Szczegółowy program

 
9:00 - 9:30

Oficjalne otwarcie

Dzień pierwszy konferencji skupia się na wyzwaniach w świecie innowacji, które spowodował obecny kryzys. Jak sytuacja, w której się znaleźliśmy, wpływa na nasze plany? Jak przystosować się do nowej rzeczywistości, w której znaczna część aktywności przenosi się do świata wirtualnego? Jak menadżerowie i naukowcy mogą radzić sobie z wyzwaniami, przed którymi stanęły ich zespoły i projekty?

speaker-1

Amy Steinmann

speaker-2

Andrzej Kurkiewicz

9:30 - 10:15

International Polish – American collaboration in the field of research and innovation during the COVID-19

PANEL DYSKUSYJNY

 

Celem sesji będzie ocena wpływu COVID na możliwości współpracy między Polską a USA. W jaki sposób kryzysy wpływają na wymianę wiedzy i doświadczeń? Jak COVID-19 zmieni wzorce współpracy? Czy otworzą się nowe nisze, stworzą się nowe możliwości, czy w dłuższej perspektywie staniemy w obliczu głębokiego kryzysu? Będziemy mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania najlepszych ekspertów w dziedzinie współpracy PL-US z wieloletnim doświadczeniem. Poprosimy naszych gości o ocenę obecnej sytuacji, a także o prognozy na przyszłość.

 

Prelekcja w języku --> 🇺🇸 

speaker-1

Katarzyna Walczyk-Matuszyk

speaker-2

Paul Marca

speaker-3

Piotr Moncarz

speaker-4

Justyna Janiszewska

speaker-5

Grażyna Żebrowska

10:15 - 11:15

Jak przeprowadzić burzę mózgów online

WARSZTAT

 

Nowa sytuacja spowodowała konieczność przeniesienia wszystkich aktywności do świata wirtualnego. Jak jednak zrealizować kreatywne aktywności grupowe, pracując zdalnie? Każdy lider projektu doskonale wie, jak trudne jest to zadanie. Dlatego o tym, jak przeprowadzić burzę mózgów i inne kreatywne działania w grupie w formie online, opowie Wam zaproszony przez nas ekspert podczas warsztatów. Jeżeli prowadzicie projekty to wiecie, że nie może Was zabraknąć podczas tej sesji.

 

Prelekcja w języku --> 🇵🇱

 

speaker-1

Radosław Czahajda

10:15 - 11:15

W poszukiwaniu środków na R&D

PANEL DYSKUSYJNY

 

Obecna sytuacja wprowadza zmiany i niepewność do naszego codziennego życia. Jak rozwijać innowacyjne technologie w momencie, w którym wiele źródeł wsparcia jest wstrzymanych? Jak utrzymać obecne tempo rozwoju? To trudny czas dla wielu firm, jednak stojące przed nami wyzwania można wykorzystać na naszą korzyść. O tym, gdzie szukać środków na R&D w czasach epidemii, opowiedzą zaproszeni goście.

 

Prelekcja w języku --> 🇵🇱

speaker-1

Stanisław Rogoziński

speaker-2

Iwona Gawrycka

speaker-3

Katarzyna Walczyk-Matuszyk

speaker-4

Włodzimierz Kuc

speaker-5

Eliza Kruczkowska

10:45 - 11:45

Wyzwania i dobre praktyki projektów naukowych/wdrożeniowych w czasie pandemii

PANEL DYSKUSYJNY

 

Pandemia to czas różnych wyzwań, zagrożeń ale i szans. Pojawiają się nowe możliwości, nowe potrzeby, natomiast piętrzą różne problemy organizacyjne, komunikacyjne, finansowe. O tych kwestiach trzeba rozmawiać, dzielić się wiedzą i wzajemnie inspirować. Takiej wspólnej wymianie doświadczeń poświęcony jest ten panel ekspercki.

 

Prelekcja w języku -> 🇵🇱

speaker-1

Radosław Rybkowski

speaker-2

Maria Pawłowska

speaker-3

Barbara Mróz-Gorgoń

speaker-4

Michał Urbanowicz

speaker-5

Wojciech Wodo

speaker-6

Małgorzata Kujawska

11:15 - 12:15

Jak zorganizować wydarzenie online?

PANEL DYSKUSYJNY

 

Obecna sytuacja zmusza nas do poszukiwania nowych możliwości promocji naszych przedsięwzięć, nawiązywania kontaktów i zdobywania wiedzy. Eventy online idealnie wpisują się w ten trend. Biorąc pod uwagę możliwości, jakie dają, można przypuszczać, że na stałe wpiszą się w naszą rzeczywistość. Jak zatem odnaleźć się w rzeczywistości eventów online czy hybrydowych? Jak przenieść swoje inicjatywy do świata wirtualnego? Jak wykorzystać nowe możliwości, ale i jak poradzić sobie z pułapkami eventów online? Konferencje, hackatony, konkursy i wszelkiego typu spotkania online - opowiemy o tym, jak wykorzystać nowoczesne narzędzia, aby nie stracić najważniejszego elementu każdego eventu, czyli networkingu. Swoim doświadczeniem podczas PAMI Conference - Polish-American Innovation Bridge podzielą się osoby, które już z sukcesem przeszły tę drogę.

 

Prelekcja w języku —>  🇵🇱

speaker-1

Joanna Świątek

speaker-2

Jakub Kozioł

speaker-3

Bianka Siwińska

speaker-4

Dawid Szarański

speaker-5

Justyna Pelc

speaker-6

Marcin Gołabek

11:15 - 12:15

Network Thinking for Leaders

WARSZTAT

 

Dr Daria Tataj opowie o nowej metodologii przywództwa, która ma pomóc liderom efektywniej pracować w wirtualnych zespołach, a jednocześnie stać się wpływowymi liderami w swoim ekosystemie.

 

Prelekcja w języku —>  🇵🇱

 

speaker-1

Daria Tataj

12:15 - 13:00

Przywództwo w R&D - nowe wyzwania i możliwości w trudnych czasach

PANEL DYSKUSYJNY

 

Literatura z zakresu przywództwa obejmuje liczne badania, studia i kompendia wiedzy. Jednak tylko niewielka ich część skupiała się w kontekście przywództwa w zespołach badawczo-rozwojowych (B + R) wśród naukowców i inżynierów lub zespołów pracujących nad innowacjami. Autorzy podejmujący temat podkreślają specyfikę przywództwa naukowców i inżynierów zaangażowanych w twórczą pracę nad innowacjami, w firmach czy w jednostkach naukowych. Współczesne projekty badawcze są coraz bardziej skomplikowane. Poszukiwanie innowacji wymaga zaawansowanej współpracy między ekspertami z różnych zespołów, dyscyplin, organizacji czy krajów. To też często praca w zespołach rozproszonych czy wirtualnych. Równolegle umiejętności przywódcze i zarządzania zespołem nie są istotnym elementem kształcenia przyszłych potencjalnych liderów i członków zespołów R&D. Zapytajmy ekspertów, co sądzą o tej szczególnej roli i jak ta rola ma się do funkcjonowania w czasach kryzysu.

 

Prelekcja w języku —>  🇵🇱

speaker-1

Patrycja Radek

speaker-2

Tomasz Duda

speaker-3

Bartosz Sokoliński

speaker-4

Magdalena Jabłońska

speaker-5

Marta Miączyńska

13:00 - 13:45

NETWORKING

NETWORKING

13:45 -14:30

Keeping it Together: Managing Large Research Collaborations in the Era of COVID-19

KEYNOTE

 

Pandemia koronawirusa zakłóciła wiele krytycznych działań, które napędzają badania naukowe, tworząc bariery i przeszkody na poziomie jednostki, rodziny, wydziału, instytutu i narodu. Jednak w tych zakłóceniach ukryte są zalążki cennych innowacji w sposobie prowadzenia wspólnych badań.

W tej prezentacji Peter opisze niektóre z wyzwań i możliwości, jakie napotkał, kierując National Alliance for Water Innovation - współpracą dwudziestu instytutów badawczych w zakresie odsalania wody - a także niektóre z przebłysków nadziei, jakie dostrzega w tym, jak naukowcy mogą oszczędzić czas, zredukować ślad węglowy oraz poprawić samopoczucie i produktywność, korzystając z lekcji jakiej doświadczyli z powodu koronawirusa.

 

Prelekcja w języku —> 🇺🇸

speaker-1

Peter S. Fiske

14:30 - 15:00

Budowanie Marki w R&D: dlaczego warto i jak to zrobić?

WARSZTAT

 

Obecna sytuacja wpływa na nas na wielu poziomach. Dotychczasowo sprawdzające się sposoby budowania relacji i sieci kontaktów takie jak wydarzenia branżowe i konferencje przestały być dostępne w formie jaką znamy. W końcu, po z goła 10 latach zapowiedzi „rok online” nadszedł. Cios otrzymała też światowa gospodarka, co może mieć wpływ na finansowanie projektów R&D. Z jednej strony oczy biznesu skierowane zostały w stronę szeroko rozumianych innowacji, a z drugiej środki finansowe mogą nie płynąć już tak szerokim strumieniem jak dotychczas. Dlaczego w tym kontekście ważne jest budowanie marki własnej? Do czego przysłużyć może się efektywna komunikacja prac R&D? O tym porozmawiamy podczas prelekcji. Po prelekcji sesja Q&A.

 

Prelekcja w języku --> 🇵🇱

speaker-1

Wiktor Pastucha

14:30 - 15:15

Look at innovation through a Behavioural LENS

Prelekcja w języku --> 🇺🇸 

speaker-1

Matthew Willcox

15:15 - 16:00

Learning as a Tool for Resilience During Disruption

SESJA

 

Dla przedsiębiorców i naukowców uczenie się jest sposobem na życie. Niezależnie od tego, czy ta nauka odbywa się w laboratorium, w klasie, czy w pracy - dzięki ciężko osiągniętym sukcesom i rozczarowującym błędom - zdolność do przyswajania i syntetyzowania nowych informacji, a następnie odpowiedniego dostosowywania działań, jest kluczowa dla sukcesu. COVID-19 wytrącił wielu z nas z naszej normalnej pracy, zakłócając ścieżki uczenia się, zwłaszcza pętle informacji zwrotnych, które pomagają nam wyciągnąć wnioski o tym, jak dobra jest nasz praca. W tej prelekcji wyjaśnię, jak dostosowanie się do nowych sposobów uczenia się, z których wiele pozostanie z nami jeszcze na długo po ustąpieniu COVID-19, sprawi, że staniesz się bardziej odporną i profesjonalną osobą.

Lecture in language -> 🇺🇸 

speaker-1

Molly Nagler

16:00 -16:45

NETWORKING

NETWORKING

17:00 18:00

Power of the TOP Kids - sesja 1

WARSZTAT

 

Nie ma nic lepszego od poznawania otaczającego nas świata oraz panujących w nim praw natury. Chemia i fizyka dotyczy każdej dziedziny życia, lecz aby przeprowadzić eksperymenty chemiczne i fizyczne nie jest potrzebne laboratorium. Wystarczy odrobina pomysłowości i odczynniki znalezione w domu, a dobra zabawa połączona z nauką gwarantowana. W trakcie eksperymentowania uczestnicy zajęć poznają właściwości różnych substancji chemicznych, z którymi spotykamy się na co dzień i wspólnie wyruszymy w krainę nauki aby dowiedzieć się czym są stany skupienia, skąd biorą się pierwiastki, z czego składają się cząsteczki, czym jest lepkość, gęstość, jakie właściwości mają różne materiały, z czego składają się kosmetyki, dlaczego tworzywa sztuczne są szkodliwe, omawiali liczne zagadnienia i przede wszystkim dobrze się przy tym bawili. Nie obędzie się bez budowania modelu DNA, lampy typu lawa, domowej gaśnicy i wielu innych ciekawych eksperymentów.

Sesja 1 – dedykowana jest uczestnikom do 11 lat.

 

Prelekcja w języku —>  🇵🇱

speaker-1

Magdalena Osial

9:30 - 9:45

Powitanie

Dzień drugi konferencji poświęcony jest wyzwaniom dzisiejszego świata. Jak nowe technologie mogą pomóc nam w rozwiązaniu palących problemów związanych ze starzeniem się środowiska czy katastrofą ekologiczną? Czy robotyzacja, AI i nowoczesne rozwiązania mogą być wyjściem z problemów, z którymi się borykamy?Jak dostosować się do zmiennego środowiska i jak funkcjonować w wirtualnej rzeczywistości?

Język prelekcji -> 🇵🇱

9:45 -10:30

Disruptive technologies

PANEL DYSKUSYJNY

 

Technologie dysruptywne zmieniają bieg rzeki. Ustalone na rynku sposoby działania przestają mieć znaczenie - zaczyna się nowa era. Kto by nie chciał stworzyć takiego rewolucyjnego rozwiązania. Tylko, że to temat bardzo złożony. Chcemy pochylić się nad tym zagadnieniem i porozmawiać o tym jak w praktyce wygląda droga do tak zaawansowanego celu.

 

Prelekcja w języku -> 🇵🇱

speaker-1

Filip Granek

speaker-2

Paulina Białek

speaker-3

Joanna Bagniewska

speaker-4

Małgorzata Styś

9:45 - 10:45

AI, ML, IoT i blockchain odpowiedzią na współczesne problemy?

PANEL DYSKUSYJNY

 

Na naszych oczach kształtuje się nowy typ gospodarki: gospodarka cyfrowa." Tymi słowami rozpoczyna się raport "Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat". Nie każdy zdaje sobie sprawę, że te nowe rozwiązania weszły już na do naszego codziennego życia. Znalazły zastosowanie w rolnictwie, przemyśle, logistyce, energetyce, finansach, ale też wdrażane są do turystyki, marketingu czy medycyny, zarówno w dużych korporacjach, jak i zwykłych przedsiębiorstwach. Zapraszamy na sesję poświęconą sztucznej inteligencji, Internetowi Rzeczy, technologii blockchain czy uczeniu maszynowemu. Podczas konferencji dowiecie się, czy i Wy powinniście rozważyć wykorzystanie ich we własnej firmie oraz jakie problemy mogą rozwiązać i które procesy usprawnić.

 

Prelekcja w języku -> 🇵🇱

speaker-1

Krzysztof Radecki

speaker-2

Jakub Gałka

speaker-3

Maciej Zięba

speaker-4

Katarzyna Dorsey

speaker-5

Justyna Pelc

10:00 - 11:00

Pivot modelu biznesowego - jak dostosować się do nowych możliwości?

PANEL DYSKUSYJNY

 

Obecna sytuacja zmusza nas wszystkich do poszukiwania nowych możliwości. Firmy stanęły przed nowymi wyzwaniami i szukają sposobów na przetrwanie na rynku, efektywną przebudowę biznesu i zaadaptowanie produktu w czasach kryzysu. Jak radzić sobie w zmiennym środowisku? Swoim doświadczeniem podzielą się zaproszeni eksperci.

 

Prelekcja w języku -> 🇵🇱

 

speaker-1

Agnieszka Młodzińska

speaker-2

Marta Kaleńska-Jaśkiewicz

speaker-3

Mariusz Wszołek

speaker-4

Magdalena Surowiec

speaker-5

Przemysław Budnicki

10:45 - 11:15

AI, ML, IoT i blockchain

FIRESIDE CHAT

 

“AI”, “ML”, “IoT” are all abbreviations fashionable in recent seasons. Together with “blockchain” they are often spoken with one breath. They are all closely related to intangible assets that can be extremely valuable and worth protection. “IP” – Intellectual Property–  yet another popular abbreviation – comes to mind as an obvious means for protection. But, needless to say, the devil is in the details. How exactly IP is or can be applied in most recent technologies and concepts and who exactly owns it? These are not as trivial questions as it sounds.

Patents and copyrights have been designed in an era of steam and iron and, despite evolving, they may – or may not – fit well in the modern world and respond – or not – to the current intellectual property challenges especially in a view of the fact that nowadays inventors quite often recognize IP as Internet Protocol rather than Intellectual Property.

“Blockchain”, “Artificial Intelligence”, “Machine Learning” and “Internet of Things” relate to both software and technology and re-open former ferocious discussions concerning what is better suited to protect programs copyrights (as it used to be) or patents (as it is in some cases).

In the end intellectual property protection is a measure to guard income and a tool to prevent others from taking money that can be yours. Applicability of certain rights is not determined merely by labelling a product, service or enterprise with a catchy “AI”, “ML”, “IoT”. Moreover, in most situations more than one IP right can or should be applied.

We will try to split hairs and address above issues.

 

Prelekcja w języku --> 🇺🇸 

speaker-1

Primavera de Filippi

speaker-2

Marek Bury

11:00 -12:00

Zarządzanie uczelnią - doświadczenia TOPowiczów

PANEL DYSKUSYJNY

 

O swoich doświadczeniach w zarządzaniu uczelnią opowiedzą TOPowicze, którzy w strukturze uczelni wyższej są wysoko. Jak zdobyte podczas programu doświadczenia pomogły im w zarządzaniu Wydziałami, czy też całą Uczelnią? Z jakimi wyzwaniami się mierzyli i nad jakimi zmianami pracują? Co sądzą o szkolnictwie wyższym w Polsce?

 

Prelekcja w języku -> 🇵🇱

speaker-1

Monika Rom

speaker-2

Krzysztof Dyczkowski

speaker-3

Krzysztof Kluza

speaker-4

Piotr S. Sulikowski

speaker-5

Bartosz Sołowiej

speaker-6

Renata Krzyżyńska

speaker-7

Bartosz Zajączkowski

speaker-8

Artur Oziębło

11:00 - 12:00

Starzenie się społeczenstwa a nowe technologie

PANEL DYSKUSYJNY

 

Jednym z problemów, przed którymi stoi dzisiejszy świat, jest starzenie się społeczeństwa. Nowe technologie mogą pozytywnie wpłynąć na zmienę wizerunku starości w społeczeństwie, natomiast potrzeba jest odpowiedzialnego projektowania rozwiązań technologicznych, które powinny wspierać, a w mniejszym stopniu zastępować i wyręczać starzejące się społeczeństwo w codziennych czynnościach. Jak poważny jest to problem i jakie ma konsekwencje? Jak nowe technologie próbują pomóc w tej sytuacji? O tym porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi.

 

Prelekcja w języku -> 🇵🇱

speaker-1

Max Bielecki

speaker-2

Agnieszka Labus

speaker-3

Artur Rydosz

speaker-4

Urszula Kłosińska

speaker-5

Radosław Nielek

12:00 -13:00

NETWORKING

NETWORKING

13:00 - 13:45

Technologie kosmiczne na Ziemi

PANEL DYSKUSYJNY

 

Jak technologie kosmiczne wpływają na nasze życie na Ziemi i jak nasze działania na Ziemi wpływają na kosmos? O tym, jakie plany eksploracji kosmosu ma ludzkość na najbliższy czas, jakie ekscytujące zagadnienia chcemy badań oraz czemu poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania jest ważne, porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi z sektora kosmicznego. Zastanowimy się, jak badania kosmosu zmieniły naszą rzeczywistość i mogą zmienić ją w przyszłości oraz gdzie widzimy największy potencjał.

PANEL DYSKUSYJNY

Prelekcja w języku --> 🇺🇸

speaker-1

Marcin Stolarski

speaker-2

Chris Welch

speaker-3

Robert Zubrin

speaker-4

Shelli Brunswick

speaker-5

Natalia Lemarquis

speaker-6

Nina Purvis

speaker-7

Shawna Pandya

13:00 - 13:45

Nowe technologie w walce z katastrofą ekologiczną

Katastrofa klimatyczne to jedno z największych zmartwień ludzkości w obecnych czasach. Jak wygląda sytuacja, w której się aktualnie znajdujemy? Co możemy zrobić, aby uniknąć tego scenariusza? Jak nowe technologie mogą pomóc w walce z tym problemem? O nowoczesnych rozwiązaniach, które mają za zadanie pomóc naszej planecie, opowiedzą zaproszeni eksperci.

PANEL DYSKUSYJNY

Prelekcja w języku -> 🇵🇱

speaker-1

Monika Habrzyk

speaker-2

Konrad Szustakiewicz

speaker-3

Róża Janusz

speaker-4

Katarzyna Sobótka

speaker-5

Krzysztof Wielgus

13:00 - 13:45

Ekspertki i eksperci w mediach społecznościowych. Co? Jak? Kiedy?

WARSZTAT

 

Pandemia, z którą się zmierzamy, jeszcze bardziej przyspieszyła proces digitalizacji naszego życia. Nasz wizerunek w Internecie zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Jak świadomie kształtować postrzeganie nas przez innych? Jak pokazywać swoje umiejętności i kreować wizerunek eksperta? Jak pozostać wiarygodnym i wykorzystać Social Media do pozyskania nowych, interesujących propozycji zawodowych? Zapraszamy na warsztat z ekspertem, który odpowie na te i inne pytania.

 

Prelekcja w języku -> 🇵🇱

speaker-1

Danuta Dobrzyńska-Schimmer

13:45 - 14:30

Scientists & Engineers as Civic Participants: Making a Difference in our Communities

KEYNOTE

 

Jako naukowcy i inżynierowie często uczymy się postrzegać udział obywatelski oddzielnie od naszych obowiązków zawodowych. Ale teraz bardziej niż kiedykolwiek nasze społeczności i rządy potrzebują ludzi, którzy rozumieją naukę i technologię, aby pomagać w podejmowaniu decyzji dotyczących złożonych wyzwań. Opowiem o mojej własnej drodze zawodowej, równoważącej karierę naukowo-techniczną z aktywnym uczestnictwem obywatelskim. Omówię również, w jaki sposób i dlaczego założyłam Engineers & Scientists Acting Local, organizację zajmującą się zwiększaniem liczby osób z doświadczeniem w STEM, które są zaangażowane w lokalne samorządy i społeczności.

 

Prelekcja w języku —> 🇺🇸

speaker-1

Arti Garg

17:00 - 18:00

Power of the TOP Kids - sesja 2

WARSZTAT

 

Nie ma nic lepszego od poznawania otaczającego nas świata oraz panujących w nim praw natury. Chemia i fizyka dotyczy każdej dziedziny życia, lecz aby przeprowadzić eksperymenty chemiczne i fizyczne nie jest potrzebne laboratorium. Wystarczy odrobina pomysłowości i odczynniki znalezione w domu, a dobra zabawa połączona z nauką gwarantowana. W trakcie eksperymentowania uczestnicy zajęć poznają właściwości różnych substancji chemicznych, z którymi spotykamy się na co dzień i wspólnie wyruszymy w krainę nauki aby dowiedzieć się czym są stany skupienia, skąd biorą się pierwiastki, z czego składają się cząsteczki, czym jest lepkość, gęstość, jakie właściwości mają różne materiały, z czego składają się kosmetyki, dlaczego tworzywa sztuczne są szkodliwe, omawiali liczne zagadnienia i przede wszystkim dobrze się przy tym bawili. Nie obędzie się bez budowania modelu DNA, lampy typu lawa, domowej gaśnicy i wielu innych ciekawych eksperymentów.

Sesja 2 – dedykowana jest uczestnikom od 11 lat

 

Prelekcja w języku —>  🇵🇱

speaker-1

Magdalena Osial

POSŁUCHAJ ICH Nasi Prelegenci

 

POSPIESZ SIĘ! Dołącz już dziś